10 lat IX.LODZ.PL

Dokładnie 10 lat temu, w listopadzie 2009 r., uruchomiony został Łódzki IX. Jego powołanie do życia miało na celu wymianę ruchu między operatorami obecnymi w aglomeracji łódzkiej oraz współdzielenie kosztów transmisji do Warszawy, gdzie do dziś można kupić w hurcie taniej dostęp do Internetu oraz połączyć się z innymi operatorami i dostawcami usług takich, jak IPTV, VoIP, czy dużych, komercyjnych IXów.

IX.LODZ.PL zlokalizowany jest od początku w budynku Red Tower w Łodzi (Data Center TPnets.com – ul. Piotrkowska 148/150). Skomunikowany jest on bezpośrednio z naszą miejską kanalizacją kablową. Wspierają go również węzły dostępowe zlokalizowane w różnych punktach infrastruktury uczestników projektu oraz PSS (punkt styku sieci) zlokalizowany w PLIX w Warszawie. Stale rozbudowywana infrastruktura umożliwia podłączenie operatorów nie posiadających własnych przyłączy w budynku.

Specyfika łódzkiego rynku telekomunikacyjnego (brak dużych dostawców treści i węzłów operatorów międzynarodowych) powoduje, iż niezmiennie głównym zadaniem węzła jest agregacja, a przez to optymalizacja kosztów i redundancja transmisji danych między Łodzią i Warszawą. Stopniowo rośnie jednak rola łódzkiego IX’a, jako regionalnego punktu wymiany ruchu i współpracy między współpracującymi ze sobą operatorami. Red Tower jest bowiem dla Łodzi kluczowym PSS, w którym stykają się sieci niemal wszystkich obecnych w aglomeracji operatorów.

W 2009 r. uruchomiliśmy projekt wraz z łódzkim Iwacomem (obecnie ZINET) kontraktując pierwszą transmisję 0.5 Gb/s do Warszawy i agregując kilkaset Mb ruchu. Po 10 latach agregujemy w obu głównych węzłach (Łódź i Warszawa) po 45 Gb/s, czyli 100x więcej ruchu, a operatorom udostępniamy porty o przepustowości do 40 Gb/s.

W drugie dziesięciolecie wkraczamy z nowymi i niestandardowymi pomysłami, o których już wkrótce będzie można przeczytać na stronie projektu.

Zainteresowanych operatorów prosimy o kontakt admin / at / mnc.pl.